ХРЯН - ПРОТИВ КАШЛИЦА И ХРЕМА

05 Feb 2017

Хрян

 (Armoracia rusticana)

   Да се запознаем с хряна

    Хрянът е роднина на репичките и цвек­лото. Понеже е най-лютият представител на своето семейство Кръстоцветни, е познат и с наименованието „лют корен". Растението е много упорито и агресивно - засадите ли го веднъж в градината си, то се раз­простира и не можете да го контролирате. Затова е добре да разполагате с достатъчно рецепти, за да го оползотворявате! Можете да консумирате не само корените, а и листата и малките бели цветове, чиито четири листенца са разположени под формата на кръст!

Най-важното за хряна:

  • Растителен широкоспектърен антибиотик.
  • Средство против възпаление на пикочния мехур.
  • Лекува кашлица и хрема.

хрян

Истории за хряна

    Хрянът е бил предпочитана храна на мо­реплавателите, защото ги предпазвал от скорбут - заболяване, причинено от не­достиг на витамин С. През 1719 г. немският лекар М. Валентини описал качествата на растението: „Хрянът най-често се използва за кулинарни цели. Той трябва да щипе на езика; ако не го прави, значи не е добър."

Силата на хряна

    Специфичното действие на хряна се дължи на силно антибактериалните гор- чични масла, които се усвояват в тънките черва и се отделят през белия дроб и бъб­реците. Там действието им се активира в продължение на часове. Растението се смята за „пеницилина от кухнята“, защото има ефикасно действие срещу вируси, бактерии и гъбички и за разлика от синтетичните антибиотици, той подсилва имунната система! Затова успешно се прилага при инфекции на пикочните пъ­тища (възпаление на пикочния мехур) и на дихателните пътища (бронхит с кашлица с отделяне на храчки, възпаление на сливи­ците, възпаление на синусите или грипни състояния).

    В аптеките можете да откриете комбини­ран препарат от хрян и латинка. Растението като люта подправка подоб­рява апетита и храносмилането. Приложено външно, то стимулира кръвоснабдяването на кожата и по този начин облекчава мускулни и ревматични болки.

Внимание !!! Не прилагайте хрян по-дълго от 4-6 седмици, защото съдържащите се в него горчични масла дразнят лигавиците. Затова растението не се препоръчва за деца под 4 години!

   Събиране и съхранение

     Изваждането на корените на хряна се извършва през периода от октомври до февруари, стига поч­вата да не е замръзнала. Тогава тези части на рас­тението са с най-високо съдържание на горчични масла и витамин С. Най-добре е да ги съхранявате в тъмна изба, където не мръзнат, в пясък или пръст, за да са ви под ръка по всяко време.

    Внимавайте когато купувате хрян!

    Уверете се, че корените на растението са твърди и по тях няма омекнали участъци. Белете само толкова голямо парче от ко­рена, колкото ви трябва в момента, защото лютивите вещества са летливи и така се губят ценни съставки. Местата, които са зелени под обелката, може да горчат, за­това ги изрязвайте. Веднага след като настържете хряна, го смесете с малко лимо­нов сок или оцет и тогава той няма да потъмнее. Растението е подходяща до­бавка към меса или риби, подобрява вкуса на салатите и придава на зеленчуковите ястия и топлите сосове особен привкус. Ябълките, портокалите, сладкото от чер­вени боровинки или битата сметана оме­котяват лютивината и му придават превъз­ходен вкус! Добавяйте хряна към ястията непосредствено преди сервиране, за да не губи от аромата си.

Предпочитани рецепти

Лечебна сила от кухненската аптека

     Хрянa се консумира глaвно през месеците с „р", т.е. през цялата година, с изключение на периода от май до август. Toй е вкусен и същевременно с лечебни свойства. Възползвайте се от него като част от зимните продукти в кухнята, които са дар от природната „аптека".

                                                                                            хрян

  Хряново вино

    В 1 л сухо бяло вино сипете 60 г настърган корен от хрян и 3 с.л. мед. Оставете сместа да престои 5 дни, след това я пре­цедете и пийте по една ликьорна чашка. Хряновото вино има пикочогонен ефект, стимулира храносмилането и кръвообра­щението и подпомага отхрачването при кашлица.

    Рецепта при простуда

    Настържете парче корен (около 3 с.л.). Добавете 5-6 с.л. течен мед, 1 с.л. лимо­нов сок и 1 ч.л. ситно нарязан джинджи­фил. Оставете сместа да престои една нощ и след това я прецедете през фина марля. При кашлица пийте три пъти дневно по ½  до 1 ч.л. Това ще прогони простудата.

                                                              хрян               

    Масло с хрян

    Смесете 120 г разбито на пяна краве масло с 2 с. л. прясно настърган хрян, малко лимонов сок и сол. Няма смисъл да чакате да ви потече носът или да ви за­боли гърлото, за да ядете от тази смес. Сервирайте маслото по всяко време към печени меса на скара или зеленчуци.

    Мехлем с хрян

    Настържете на ситно 20г корен от хрян и загрейте за 20 минути в 200 мл олио при максимум 70°С. След това прецедете, сме­сете с 35 г пчелен восък и оставете да се разтопи. Налейте в бурканчета. При нев­ралгии, ревматични болки или хрема вни­мателно се нанася върху съответната част от кожата, респективно носа. Мехлемът не трябва да има пряк контакт с лигавиците.

    Тинктура с хрян

    Настържете на ситно 2см корен от хрян и го оставете за 3 седмици да престои в 50 мл бренди, след което го прецедете. Прилага се външно за разтривка при по­дагра и артроза - ефектът е загряващ и леко дразни кожата. Внимание: да не по­пада в очите или върху лигавиците!

   Компрес на врата

    Компрес с хрян на врата подобрява мно-гократно кръвоснабдяването на лигави­ците на синусите. Това става чрез естест­вен рефлекс на тялото. Така задържаният секрет при възпаление на синусите се от­деля по-бързо и се облекчава неприят­ното усещане за тежест в главата. Компресът на врата помага също при главоболие. Свийте в носна кърпа 1ч.л.прясно настърган хрян, така че от една страна да е покрит само с един слой плат. Сложете компреса от тази страна на врата, между 3-ти и 6-ти шиен прешлен, и задръжте от 2 до 5 минути. Там се намира рефлексната зона за синусите. Щом почувствате силно парене на мястото (първия път най-късно след 5 минути), махнете компреса. Веднага избършете сока от хрян по кожата и нама­жете зачервения участък с козметично масло, например от жълт кантарион. Компре­сът може да се повтори едва тогава, когато зачервяването изчезне. Възможно е да прилагате компреса на врата ежедневно в продължение на 2-3 седмици, но за не по­вече от 15 минути!

Използвани материали: "Билки през цялата година" Юрсел Бюринг,

2012 "Коала Прес", Пловдив

 

 

Коментари

Laura Willson

Оставете вашето мнение

Невалидно

Невалиден

Моля напишете коментар


Top